Kołonotes – wygodne notowanie w szkole, biurze i w domu

kołonotes

Notatki można wykonywać w zwykłym zeszycie, ale można też wybrać do tego wygodniejsze artykuły papiernicze – kołonotesy. Dzisiaj takie notatniki są bardzo chętnie wybierane do szkoły, do prac biurowych, a także jako bullet journale, które łączą w sobie funkcję notesu i kalendarza.

Czym jest kołonotes?

Kołonotes to rodzaj artykułu papierniczego, który ma ruchome kartki przymocowane do okładki z użyciem spirali albo pierścieni. Również określany jest jako kołonotatnik. Taki notes może mieć miękką albo twardą okładkę i oferowany jest w różnych formatach do wyboru, na przykład w popularnym formacie A5, czyli formacie zeszytowym, ale też w większym formacie A4. Do wyboru są kołonotatniki z zadrukiem w linie, kratkę i czyste. Zwykle mają około 80-120 kartek.

Kiedy warto skorzystać z kołonotesu?

Korzystanie z kołonotatnika jest bardzo wygodne. Zastosowany w nim grzbiet wykończony spiralą lub pierścieniami pozwala na łatwe przewracanie kartek i notowanie w ręce bez potrzeby korzystania z podkładki. Umożliwia on też proste wyrywanie pojedynczych kartek. Taki notatnik sprawdzi się między innymi w szkole średniej, na studiach, w biurze, ale też do szkicowania, rysowania, prowadzenia domowego budżetu czy do stworzenia własnego bullet journalu.

Jak wybrać dobry kołonotes?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje kołonotesów. Co warto wybrać? Dobry kołonotes powinien być przede wszystkim dopasowany do swojego przeznaczenia. Do szkoły lepiej sprawdzi się ten w miękkiej okładce, który jest lżejszy niż ten w twardej. Z kolei na bullet journal najczęściej wybierane są kołonotatniki twarde. Przy jego doborze warto też zwrócić uwagę na wnętrze oraz na jakość kartek. Powinny być grubsze, gładkie.

Kołonotes – ile kosztuje?

Za kołonotes trzeba zapłacić zazwyczaj od około 5 do 20 złotych. Najmniej kosztują kołonotatniki w formacie A5 z miękką okładką. Więcej trzeba będzie zapłacić za te o wielkości A4. Najwyższe ceny mają notatniki w twardych oprawach. Wyższe ceny dotyczą też zazwyczaj notatników z modnymi nadrukami na okładkach, artykułów papierniczych znanych marek. Droższe są także kołonotatniki przeznaczone specjalnie do bullet journalingu.

Gdzie można kupić kołonotesy?

Aktualnie kołonotes jest powszechnie spotykanym rodzajem notatnika, który dostępny jest praktycznie w każdym sklepie papierniczym oraz z artykułami biurowymi. Notatniki tego rodzaju można zamawiać także przez internet. W sieci bardzo często czeka znacznie większy wybór ciekawych typów i wzorów kołonotatników, dlatego można wtedy dopasować je precyzyjnie do swoich potrzeb.