Sprawy rozwodowe. Czy potrzebny jest adwokat?

adwokat radom

Rozwód oznacza zakończenie związku małżeńskiego. Czy do rozwiedzenia się konieczne jest skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej? 

Szacuje się, że aż około 1/3 nowo zawieranych małżeństw rozwodzi się. Liczba ta z roku na rok jest coraz wyższa. Wśród przyczyn rozwodów wskazywanych przez byłych małżonków znajdują się między innymi zdrada, alkoholizm, różnice charakterów czy naganny stosunek do członków rodziny.

Kiedy można się rozwieść?

Przepisy prawa obowiązującego w Polsce wskazują dokładnie, kiedy małżonkowie mogą się rozwieść. Istnieją bowiem określone sytuacje, gdy sąd może nie orzec rozwodu. Dotyczy to między innymi przypadków, gdy:

  • może ucierpieć na tym dobro małoletnich dzieci
  • byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
  • o rozwód występuje małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa

Dodatkowo, musi być spełniona przesłanka o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o winie

W Polsce małżonek przygotowujący pozew rozwodowy może zdecydować się na wniesienie go bez orzekania o winie oraz z orzekaniem o winie. Zdecydowana większość rozwodów odbywa się bez orzekania o winie, czyli sąd nie przeprowadza wtedy postępowania dowodowego związanego z określeniem winnego rozpadu małżeństwa. Rozwód można uzyskać wtedy szybciej i łatwiej. Gdy jednak pojawia się ewidentna wina, wówczas małżonek może także wnieść o rozwód z orzekaniem o winie.

Rozwód z potencjalnymi problemami

Rozwód nie jest zazwyczaj skomplikowaną procedurą, dlatego też małżonkowie często nie korzystają wtedy z pomocy prawników. W wielu przypadkach warto jednak pomyśleć o takim właśnie wsparciu, na przykład przy rozwodzie z orzekaniem o winie, ustalaniu opieki nad dziećmi, podziale majątku wspólnego. Gdy rozwód może sprawiać problemy, potrzebny będzie dobry adwokat Radom – mikolajwachowicz.pl/  jest jednym z miast, gdzie można skorzystać z takich właśnie usług. Adwokat pomoże w przygotowaniu pozwu rozwodowego, a także innych pism i będzie reprezentował swojego klienta podczas rozprawy.